« wstecz

Konferencja „AU! Mam AUTYZM?!” w Suwałkach

W dniu 1 kwietnia 2015 r. odbyła się konferencja szkoleniowa pod hasłem: Au! Mam Autyzm?! w restauracji Rozmarino w Suwałkach. Część oficjalną poprowadziła Urszula Duda – dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka”, mama dziecka z autyzmem oraz Barbara Wierzbowska Lebiediew – prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów- organu prowadzącego „Bajkę”.

W konferencji wzięli udział psycholodzy, pedagodzy, terapeuci zajmujący się diagnozą, terapią i nauką osób z autyzmem, pracujący na co dzień w Suwałkach i w NZOS AXON w Białymstoku oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Mentor” w Białymstoku. Opowiedzieli o swoich doświadczeniach zebranych podczas pracy z dziećmi i młodzieżą. Przedstawili informacje na temat współczesnych narzędzi diagnostycznych, najnowszych metod i sposobów pracy.

Na konferencji rodzice mogli dowiedzieć się, co robić, jeśli podejrzewają, że ich dziecko jest autystyczne. Zwrócono uwagę innych ludzi na ten problem. Jeśli widzą na ulicy dziecko, które źle się zachowuje, nie powinni od razu krytykować rodziców czy opiekunów, ale wziąć pod uwagę fakt, że widzą autystyka. Dla rodziców dzieci autystycznych wyjście na miasto jest bardzo krępujące i stresujące. Powinniśmy nauczyć się tolerancji i szacunku do osób zachowujących się inaczej.

Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły „Bajka” w Suwałkach chciała pokazać, na co zwrócić szczególną uwagę i co może wzbudzić niepokój rodziców. Tematyka spotkania objęłą okres aż do dojrzewania, czyli mówiono o trudnych kwestiach związanych z odkrywaniem seksualności przez dziecko z autyzmem.

Sylwia Danilewska- psycholog, diagnosta NZOS AXON w Białymstoku mówiła o trudnych zachowania u dzieci i młodzieży z autyzmem a Anna Kopczuk pedagog specjalny, diagnosta, dyrektor Poradni psychologiczno-pedagogicznej „Mentor” w Białymstoku omówiła „Wczesne wykrywanie zaburzeń ze spektrum autyzmu”. Wszyscy uczestnicy konferencji obejrzeli prezentację filmu „A tymczasem w szkole…”- z udziałem uczniów Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej Bajka w Suwałkach. Pani psycholog dokonała analizy autyzmu w okresie dojrzewania a Pani dietetyk zabrała głos w kwestii Jaki wpływ ma to co jemy na funkcjonowanie dziecka z autyzmem? Konferencję zakończył panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości.