O nas

Przedszkole Iskierka to przyjazne, kameralne, otwarte przedszkole, które posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych i terapeutycznych, oraz wykwalifikowaną i kompetentną kadrę.

Jest pierwszym niedyrektywnym przedszkolem w Białymstoku dla dzieci ze spektrum autyzmu! Formy pracy przedszkola dostoowane są do dzieci z wysokofunkcjonyjącym autyzmem i Zespołem Aspergera. Placówka jest pod stałą opieką merytoryczną (medyczną, psychologiczną i terapeutyczną) NZOZ AXON Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym lub innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju. Dzięki temu nasze dzieci i ich rodzice mogą skorzystać z kompleksowej opieki specjalistów.

Dlaczego niedyrektywność?

Niedyrektywność to:

• podejście pełne empatii i podążania za dzieckiem,

• forma terapii, styl kontaktu z dzieckiem,

• zabawa niedyrektywna to czas dla dorosłego i dziecka na wykonywanie wspólnych aktywności w spontaniczny sposób.

Kluczem do zabawy niedyrektywnej jest akceptacja dziecka, podążanie za jego motywacją i  inicjatywą oraz powstrzymywanie się od oceniania i wydawania poleceń.

Celem podejścia niedyrektywnego jest nawiązywanie wartościowego kontaktu z dzieckiem i budowanie relacji pełnej zaangażowania, szacunku i uważności.

Nasi pracownicy w zabawie dopasowują się do poziomu rozumienia świata przez dziecko – jest to tzw. podążanie za dzieckiem. Dla nawiązania dobrego kontaktu dopasowujemy się do zainteresowań dziecka oraz cieszymy się z zabawy, z której ono się cieszy.

Największym wyzwaniem dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest komunikacja społeczna.

Kontakt wzrokowy, język, koncentracja uwagi, komunikacja niewerbalna i elastyczność  to tylko niektóre z umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w świecie społecznym. Gdy zdolność dziecka do interakcji wzrasta  to jego zdolność do podejmowania relacji i nauki rozwija się.

Czas spędzony z dzieckiem na zabawie oraz dostosowany styl interakcji teraz, oznacza jaśniejszą bardziej efektywną komunikację społeczną później.

Zabawa niedyrektywna:

• wyzwala aktywność,

• mobilizuje do samodzielnego podejmowania decyzji,

• uczy kreatywności i posiadania własnej opinii,

• uczy samodzielnego radzenia sobie i rozwiązywania problemów,

• w naturalny sposób uczy budowania relacji społecznych.

Podczas pobytu  w przedszkolu Iskierka, dziecko ma możliwość rozwijać zarówno sferę poznawczą, emocjonalną, ruchową jak i społeczną.

PRZEDSZKOLE ISKIERKA
ul. Marczukowska 2b
15-724 Białystok

Godziny pracy przedszkola
Poniedziałek – piątek 7.30 – 17.00

Kontakt:
mgr Monika Beata Korotkiewicz – Dyrektor
mgr Barbara Twarowska – Wicedyrektor
690-817-814

Nr konta do wpłacania czesnego :
Centrum Edukacyjno – Medyczne Leszek Twarowski
15-740 Białystok, ul. Antoniukowska 11, lok. 21
Nr konta: 92 1160 2202 0000 0000 5877 6880